ŽIVOTNÍ CYKLUS ŠKRKAVEK
11.04.2010 14:26
Psi a kočky se mohou vajíčky škrkavek nakazit kdekoliv ve vnějším prostředí.
Vajíčka jsou polknuta a když se dostanou do střeva, vylíhnou se z nich larvy. V závislosti na věku zvířete a stavu jeho imunitního systému se larvy dostávají přes střevní stěnu do cév, kde začíná jejich putování tělem. Pomocí krevního oběhu se dostávají do různých orgánů, které svojí migrací poškozují. U mladých zvířat putují larvy nejčastěji do jater a plic. Z plic do průdušnice, z které jsou vykašlány, opětovně polknuty a až jsou zpět ve střevě, stávají se z nich dospělí červi, produkující vajíčka. Dospělá samice škrkavky může denně naklást
až 200 000 vajíček.
Vajíčka škrkavek, které jsou lidským okem neviditelné, se z organizmu dostávají s trusem zvířete. Tato vajíčka jsou ve vnějším prostředí velice odolná a můžou být i několik let zdrojem infekce pro jiná zvířata.
Některé migrující larvy se ale zpátky do střeva nevrací. Zůstávají zejména ve svalech, kde se opouzdří a „spí“. Tyto larvy jsou příčinou infekce ještě nenarozených štěňat. V poslední třetině gravidity jsou vlivem hormonů larvy „probuzeny“. Začínají opět putovat krevním oběhem, některé infikují štěňata v děloze, jiné se dostávají do mléčné žlázy. Novorozená štěňata i koťata tak můžou být infikovaná i mlékem matky.